20:02 22.07 4218
Археологічна експедиція поблизу Більська на Полтавщині досліджує два кургани скіфської доби. У некрополі "Скоробір" знайшли два скелети людини з зубами, кістяк коня, неушкоджений посуд та інші артефакти.
Команда археологів історичного факультету Харківського національного університету імені Каразіна та Історико-культурного заповідника "Більськ" продовжує розкопки в Більському городищі на Котелевщині.
Тут досліджують два кургани урочища "Скоробір", яке у часи скіфів було цвинтарем легендарного міста Гелон.
Зараз територія, на якій знаходиться кладовище, розпайована між селянами. Її обробляє фермерське товариство з символічною назвою "Скіф" . Аграрні роботи ставлять під загрозу збереження курганів. У цьому році завдяки сівозмінам поле засіяли травою, тож фермер допустив археологів до розкопок.
Дані два кургани ми запланували перевірити в цьому році, бо вони щорічно розорюються оранкою. З часом інформація про населення скіфської доби може бути втрачена. Курган №1 повністю досліджений. Колись він був пограбований, тому в ньому відсутній кістяк людини. Археологам залишились рештки кістяка коня. Могила була перекрита деревом і кінь лежав наверху
— розповів Ігор Корост, директор історико-культурного заповідника " Більськ".
Усередині кургану знайшли цілою сіро-глиняну посудину VI ст. до н.е., три бронзові бляшки і вток від списа.
Загалом, на полі більше тисячі курганів. Щороку за допомогою сучасної GPS-техніки та інших приладів вони оглядаються археологами.
Як пояснюють науковці, в курганах скіфи ховали людей знатного роду, а простих людей хоронили в грунтових могильниках.
Чим більш знатного роду була людина, тим більший насип споруджували над її похованням.
У другому кургані знайдено посуд, золоті прикраси та два людських скелети.
Він теж пограбований, але цікавий тим, що розміри його поховальної плями приблизно 5х4 метри. З унікальних знахідок: ціла неушкоджена грецька амфора, золоті бляшки, бронзове дзеркало із зображенням пантери, сагайдак із бронзовими вістрями стріл. Багато посуду як місцевого, так і імпортованого. Два скелети людини, але не повної збереженості
- розповів Ігор Корост.
Він вважає, що курган був пограбований ще за скіфської доби. Але всі знахідки, які залишились по кутах могили, не побачили давні грабіжники. Оскільки розкопки ще не завершені, стать і вік людей, які там були поховані, поки що невідомі.
Саме у другому кургані знайшли золоті прикраси, разом із скелетами.
Серед цікавих деталей – у скелетів збереглися зуби, що є дуже цінним матеріалом для науковців.
Численні знахідки підтверджують: у населення Більського городища (Гелону) була розвинена торгівля і промисли, а також тісні економічні зв’язки з Давньою Грецією.
Скіфи виготовляли свій посуд ліпниною, а знайдені вцілілі амфори зроблені за допомогою гончарного круга, що дає підстави стверджувати про те, що посуд був імпортований із давньогрецьких міст.
Нагадаємо, раніше у Більську відкрилася польова археологічна школа. Археологи тут знайшли унікальні прикраси, наконечники та цілий посуд із Греції.
Станіслав ЦИСЬ
Полтавку судитимуть за шахрайство
17:00 16.04
Полтавці знову вийдуть на акцію за полонених
15:00 17.04